MHD zadarmo? Máme lepší nápad

Autor: Peter Fiabáne | 22.5.2016 o 20:54 | (upravené 23.5.2016 o 12:37) Karma článku: 5,66 | Prečítané:  2167x

Zamietnutie bezplatnej hromadnej dopravy na poslednom zastupiteľstve vnímam ako príležitosť, vhodný čas sa zamyslieť v akom meste my a naše deti chceme žiť. Nielen dnes, ale o 20 či 30 rokov. Žiline zatiaľ takáto vízia chýba.

V pondelok  minulý týždeň sme na mestskom zastupiteľstve v Žiline odmietli návrh vedenia mesta na zavedenie bezplatnej hromadnej dopravy, s výnimkou študentov a dôchodcov. Vnímam to ako pozitívnu správu. Doteraz som ako poslanec, ktorý sa stýka s ľuďmi pravidelne, nikdy neevidoval pri rozhovoroch s občanmi, že výška cestovného v MHD je to, čo Žilinčanov najviac trápi. Dlhé roky však evidujem veľkú nespokojnosť s čistotou verejných priestranstiev, s automobilovou dopravou v centre, nedostatkom parkovacích miest, zlým stavom chodníkov a ciest, nedostatkom moderných verejných športovísk, s nespokojnosťou s prácou mestskej polície. Myslím si , že výška cestovného nie je bariérou na používanie mestskej hromadnej dopravy. Ľudia potrebujú atraktívnu dopravu, ktorá  jazdí často, rýchlo a na všetky dôležité lokality v meste. Iba tak ju budú používať. Nemá byť špinavá, neudržiavaná - takou sa nikto dobrovoľne nevydá. Znížené, či dokonca nulové poplatky vo verenej mestskej doprave súčasní cestujúci radi privítajú, ale skúsenosti z iných miest ukazujú, že vplyv na zníženie využívania áut je veľmi nízky. Hlavným účinkom je zväčša prestup cyklistov a chodcov, nie šoférov, na verejnú dopravu.

Áno, v Žiline potrebujeme kvalitnú, dostatočne hustú, rýchlu a pohodlnú hromadnú dopravu. Otázka znie, či bezplatnú. Treba si uvedomiť, že aby to všetko malo zmysel, aby to neboli len vyhodené peniaze bez potrebného efektu, aby to nebolo len zbytočné politické gesto, ktoré sa v budúcnosti ťažko bude dať vrátiť späť, potrebujeme vynaložiť v blízkej budúcnosti nemalé finančné prostriedky na súvisiace témy - parkovanie a na rozvoj pešej a cyklistickej dopravy. A popri tom aj za cenu nepopulárnych opatrení postupne znižovať podiel automobilovej dopravy.

Aby sme videli skutočnú hodnotu (a cenu) bezplatnej dopravy v Žiline, musíme si vedieť predstaviť nielen čo získavame, ale aj čo strácame. Len ak máme alternatívy vieme si vybrať. Preto nižšie uvádzam len pár príkladov toho, čo všetko by sme každoročne v Žiline vedeli zrealizovať v hodnote 2,5 milióna EUR, ktoré nás bude stáť verejná doprava:

 

Zvýšiť počet kosení v meste zo štyroch na šesť                                                        400.000 €

300 nových parkovacích miest ( 1500 x 300 )                                                            450.000 €

3 zrekonštruované škol. areály, vrátane multifunkčných ihrísk
a tartanovej bežeckej dráhy ( 3 x 150 000 )                                                               450.000 €

10km zrekonštruovaných chodníkov                                                                         340.000 €

100% navýšenie súčasnej podpory kultúry a športu                                                150.000 €

15 nových detských ihrísk                                                                                           150.000 €

 

Po všetkých týchto výdavkoch, ktoré by už po prvom roku viditeľne zmenili tvár mestských štvrtí, by nám stále zostalo 500 000 € ročne, ktoré vie mesto uložiť do rezervy alebo využiť na zujímavé investičné nápady. Inovatívnych projektov po vzore západných miest vzniklo v Žiline za posledné dekády veľké množstvo a len veľmi málo z nich bolo realizovaných. Miesto nich nám rastú nové nákupné centrá a mesto sa vyvíja nekoncepčne.

Zamietnutie bezplatnej hromadnej dopravy na poslednom zastupiteľstve vnímam ako príležitosť, ako vhodný čas sa zamyslieť v akom meste my a naše deti chceme žiť. Nielen dnes, ale o 20 či 30 rokov. Žiline zatiaľ takáto vízia chýba.

Mesto Žilina je jedným z tisíc miest v Európe, ktoré sa v súvislosti s extrémnym nárastom  automobilovej dopravy musí nutne komplexne zaoberať otázkou čo ďalej. Mestá Kodaň, Brno, či nemecké Lipsko sú príkladom moderných miest s víziou a dobrou adresou,  kde ich obyvatelia žijú spokojne a radi. Ako pristúpili k riešeniu napr. v Lipsku si môžete prečítať na tomto odkaze.

Neunáhlime sa prijímaním čiastkových riešení, nepremárnime príležitosť dať našemu mestu novú tvár.

Viac o otázke bezplatnej MHD v Žiline som písal už vo svojom predošlom blogu.

Autor je poslanec mestského zastupiteľstva v Žiline

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?