Žilinské radničné noviny: Slúžia ľuďom alebo mestu?

Autor: Peter Fiabáne | 8.11.2017 o 16:39 | Karma článku: 2,90 | Prečítané:  452x

Mesto Žilina vydáva na náklady žilinských daňových poplatníkov schránkové Radničné noviny. Pôvodný zámer bol vydávaním týchto novín ušetriť peniaze mesta na reklamu a inzerciu a objektívne informovať občanov...

Tieto zámery sa ale nenaplnili z viacerých dôvodov, ktoré uvádzam nižšie. Posúďte sami:

a) v Radničných novinách nie je objektívne spravodajstvo o dianí na Mestskom zastupiteľstve (MZ) a veciach s ním súvisiacich. Zverejňuje sa len to, čo vyhovuje vedeniu mesta. Napríklad v posledných Radničných novinách z takmer stovky hlasovaní na MZ si mesto vybralo jediné – kde zverejnilo, ako poslanci hlasovali – samozrejme bez toho, aby zverejnilo názor poslancov, prečo tak hlasovali. A pod kontroverznými článkami nájdete takýto podpis autora: REDAKCIA. Ak toto je predstava mesta o objektívnom informovaní Žilinčanov, dovolím si nesúhlasiť.

b) Mesto Žilina napriek tomu, že vydáva Radničné noviny, aj tak uverejňuje v médiách inzerciu, za ktorú platí. 

c) Mestu Žilina nestačili Radničné noviny a ďalšia mediálna inzercia, a tak vypísalo v predvolebnom roku verejné obstarávania za 200 000 eur na „Poskytovanie reklamných a mediálnych služieb v printových a elektronických médiách a v rádiách.“ Toto sa malo pôvodne realizovať v budúcom roku, teda tom istom, kedy sú naplánované aj voľby do mestskej samosprávy. Toto tiež nie je dobrý príklad, ako si vedenie mesta predstavuje šetrenie vďaka Radničným novinám. Navyše mediálne aktivity súkromnej firmy, ktorá vyhrá verejné obstarávanie by bolo veľmi ťažké kontrolovať. Primátor sa našťastie, aj v reakcii na odpor časti poslancov, rozhodol tento návrh na poslednom mestskom zastupiteľstve stiahnuť.

d) v Radničných novinách nie je možné vyjadriť názor poslanca – len spoločný názor poslancov za príslušný volebný obvod – a aj to nie vždy: precedensom bol prípad vo volebnom obvode č. 1., keď sa nezverejnil článok poslancov za volebný obvod č. 1, hoci väčšina z nich hlasovala za zverejnenie uvedeného článku - bolo treba vyjadrenie všetkých poslancov volebného obvodu č. 1. Takéto podmienky sú absurdné, ťažko dosiahnuteľné a ich reálnym zmyslom je sťažiť prístup poslancov k priestoru v novinách. 

e) Viceprimátor Patrik Groma, konateľ spoločnosti Žilina Invest (51% majetková účasť mesta), namiesto toho, aby inzerciu firmy Žilina Invest uverejnil zdarma v Radničných novinách, opakovane platil za túto inzerciu iným – súkromných schránkovým novinám Žilinský kuriér. Aj kuriér je častým priestorom pre anonymné články, plné lží a poloprávd o poslancoch, ktorí sú tŕňom v oku vedeniu mesta. 

f) Radničné noviny opakovane v anonymných článkoch kritizovali činnosť viacerých kolegov poslancov, pričom im nedali priestor, aby mohli reagovať na takýto jednostranný názor redakcie novín. 

Aby som situáciu nehodnotil len z pozície opozičného poslanca, uvádzam aj odkaz na hodnotenie obecných novín od Transparency International Slovensko podľa indexu Benefit v roku 2016 - žilinské Radničné noviny skončili na 33. mieste z 90 slovenských obecných novín, čo nie je pre krajské mesto veľmi chvályhodné.

Vzhľadom na všetky vyššie uvedené dôvody sme sa s väčšinou kolegov poslancov v mestskom zastupiteľstve rozhodli hlasovať za zrušenie Radničných novín v ich súčasnej podobe. Žilina si zaslúži kvalitné mestské periodikum, ale nie také, ktoré slúži len ako nástroj propagandy a útokov na ľudí s iným názorom. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan skončil v záverečnej etape na Tour Down Under tretí a vyhral bodovaciu súťaž

V etape triumfoval André Greipel, celkovým víťazom sa stal Daryl Impey.

SVET

Opäť si zavaril. Trump nevie skrývať, že je rasista

Trumpovi neveria, že nie je rasista.


Už ste čítali?